Základní informace k přijímacímu řízení na střední školy 2024/2025

Přijímací řízení do středních škol pro školní rok 2024/2025

ZÁKLADNÍ INFORMACE

PŘIHLÁŠKY

Termín podání přihlášek je nově sjednocen pro všechny obory SŠ, tedy jak pro umělecké školy a obory s talentovou zkouškou, tak i obory bez talentové zkoušky.

Přihlášky bude možné podávat v období od 1. do 20. února 2025 a to (až na výjimky) prostřednictvím elektronického systému DIPSY.

Podat si můžete až 3 přihlášky na obory (školy) bez talentové zkoušky.

Ti, kdo se budou hlásit na obory s talentovými zkouškami, si budou moci podat ještě další až dvě přihlášky na obory s talentovou zkouškou, tedy celkově mohou mít podáno až 5 přihlášek.

Způsoby podání přihlášek

·        Elektronicky (s ověřenou elektronickou identitou – Mobilní klíč eGovernmentu nebo Bankovní identita). Podrobnosti k ověření identity naleznete na identitaobcana.cz nebo info.identitaobcana.cz

·        Podáním výpisu vytištěného z online systému.

·        Podáním vyplněného tiskopisu s přílohami.

·        Potvrzení od lékaře je jako samostatná příloha přihlášky (nepotvrzuje se tedy v přihlášce). POZOR, na potvrzení od lékaře musí být správný kód oboru/oborů vzdělání!

PŘÍPRAVA NA JEDNOTNOU PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKU

Ve škole začne od září 2024 pravidelně 1x týdně PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY z matematiky a českého jazyka.

Dále každý žák může samostatně využít volně dostupné testy z matematiky a českého jazyka – CERMAT.

Konzultace či další informace k dané problematice zájemcům dle potřeby poskytne:

Výchovná a kariérová poradkyně: Mgr. Ilona Haasová, ředitelka školy

Tel.: 601 525 269        e-mail: reditel@zsstity.cz

DŮLEŽITÉ TERMÍNY:

1.- 20. února 2025 - Odevzdání přihlášek ke vzdělávání na střední školy do všech oborů (s talentovou zkouškou i bez ní)

od 15. března do 23. dubna 2025 - Talentové zkoušky do oboru vzdělání s talentovou zkouškou a školní přijímací zkoušky (pokud ji škola pořádá)

11. a 14. dubna 2025 - 1. a 2. řádný termín centrálně zadávaných testů jednotné přijímací zkoušky (Cermat) pro čtyřleté obory vzdělání

od 24. dubna do 5. května 2025 - Náhradní termín talentových zkoušek a školní přijímací zkoušky (pokud ji škola pořádá)

29. a 30. dubna 2025 - 1. a 2. náhradní termín jednotné přijímací zkoušky (Cermat)

přibližně v půlce května (v loňském roce to bylo 15.5.2024) Centrální oznámení výsledků přijímacího řízení na všechny obory a školy (na webu školy a v systému DiPSy)

v druhé polovině května (v loňském roce to bylo 15.5.2024) Zveřejnění informací, které školy nenaplnily kapacitu a budou vyhlašovat druhé kolo. Následně termín pro podání přihlášek do druhého kola

JEDNOTNÁ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKA

Jednotná přijímací zkouška na SŠ se skládá formou didaktických testů z českého jazyka a matematiky. Na test z ČJ je vyhrazeno 60 minut, na matematiku 70 minut a výsledky se zapisují formou krátkých odpovědí nebo pouze zaškrtnutím variant do tzv. záznamového archu. Výhodou jednotných přijímacích zkoušek je, že žák vykoná přijímací zkoušku ve dvou různých termínech a do finálního hodnocení se mu pak započítá ten lepší výsledek z každého předmětu. Tento finální výsledek se pak na celkovém hodnocení přijímacího řízení podílí minimálně 60 %, u větší části škol je to ale spíš 90 % a více. Zbytek bodů do oněch 100 % (tedy max. 40 %) tvoří kritéria, která si každá škola stanovuje sama, většinou se jedná o známky z vysvědčení ze ZŠ, účast na olympiádách nebo ze školní přijímací zkoušky.

V případě, že budete nemocní nebo se z jiného vážného důvodu nebudete moci přijímacích zkoušek zúčastnit v řádném termínu, máte možnost je vykonat v termínech náhradních (29. 4. a 30. 4.2025).

Informace o jednotných přijímacích zkouškách i zadání z minulých let najdete na stránkách CERMATu zde https://prijimacky.cermat.cz/menu/jednotna-prijimaci-zkouska

ŠKOLNÍ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKA DANÉ STŘEDNÍ ŠKOLY

Minimálně 60 % výsledku přijímacího řízení tvoří bodové skóre získané z jednotné přijímací zkoušky od Cermatu. Některé střední školy využívají možnost zbývajících 40 % použít k vlastnímu hodnocení uchazečů a pořádají navíc k jednotné přijímací zkoušce i svoji vlastní školní zkoušku.

Přesné požadavky na školní příjímací zkoušku proto vždy hledejte na webu konkrétní střední školy.

DALŠÍ KOLA PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ

Výsledky přijímacího řízení se oznamují jednotně u všech oborů v polovině května (loni to bylo 15.5. 2024) a to buď prostřednictvím systému DiPSy nebo na webu příslušné školy. Přibližně týden po oznámení výsledků budou zveřejněny informace o tom, které školy nenaplnily kapacitu a budou vyhlašovat druhé kolo (loni to bylo 20. 5. 2024) a následně bude několik dní možné si podat až tři přihlášky v tomto druhém kole (loni to bylo 21. - 24. 5. 2024). Tyto informace opět naleznete v elektronickém systému DiPSy.

Druhé kolo přijímacího řízení – máte možnost podat si další až tři přihlášky na školy, které svoji kapacitu v prvním kole nenaplnily. Přihlášky se podávají stejným způsobem jako v kole prvním, ale už znovu nebudete dělat jednotnou přijímací zkoušku z ČJ a M, protože pro druhé kolo se použije bodový výsledek z testů, které jste napsali v kole prvním.

Třetí kolo přijímacího řízení – zde si už školy určují svá vlastní kritéria pro přijetí individuálně.